Mraznička je síce vynález na nezaplatenie, ale jedlo v nej skladovať nemôžeme naveky!
Dlhým pobytom v mrazničke potraviny strácajú svoju konzistenciu i chuť, a dokonca sa v nich po čase môžu rozmnožiť nebezpečné baktérie.
Prijateľná dĺžka doby mrazenia závisí od ich povahy a od teploty v mrazničke. Tá by mala byť nastavená optimálne na -18 ° C, pre dlhodobé mrazenie potravín možno zvoliť aj teplotu o niečo nižšiu (-20 až -22 ° C).
Niektoré potraviny sa však na zmrazovanie nehodia vôbec. Patrí k nim zelenina s vysokým obsahom vody (paradajky, uhorky, šaláty, cukety), z ktorej by sa po rozmrazení stala kaša. Do mrazničky neukladáme ani zemiaky, cibuľu, vajcia či tropické ovocie (banány zamrazíme len v prípade, že ich chceme rozmixovať s práškovým cukrom a smotanou, a vyrobiť si tak rýchlu domácu zmrzlinu).
Z mliečnych výrobkov sa dajú mraziť len také, ktoré obsahujú veľa tuku – napríklad maslo v mrazničke vydrží až pol roka. Pokiaľ chcete zamraziť tvrdý syr, radšej ho vopred nastrúhajte, po rozmrazení sa totiž môže drobiť a kĺzať po strúhadle. V mrazničke by nemal ležať dlhšie ako štyri mesiace.