Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nenápadná bylinka s veľkými liečivými účinkami

reklama:
reklama:
Arnika
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Nájdeme ju prevažne v horských oblastiach, u nás je však chránená zákonom. Je známa predovšetkým v liečbe pomliaždenín a podliatin.

Arnika
www.gettyimages.com

Arnika je nenápadná a drobná bylinka

Arnika horská – Peha arnika (Arnica Montana) je známa aj pod inými názvami ako napríklad Arnika chlumná, zlatá arnika alebo bylina pádov či všehoj. U nás ju nájdeme predovšetkým roztrúsenú v horských oblastiach. Vyhľadáva horské lúky, vresoviská, lesné čistiny, vyhovuje jej skôr kyslejšia pôda.

Dorastá do výšky 20-60 cm. Je charakteristická svojimi jasnými, a výrazne žltými kvetmi, ktoré zdobia horské lúky od júna do augusta. Býva súčasťou homeopatických prípravkov.

Prvé písomné zmienky o Arnice sa objavujú v 15. a 16. storočí. Počas 19. storočia bola tak obľúbená a hojne zbieraná, že takmer z prírody vymizla. Preto bola zaradená k ohrozeným druhom a je chránená zákonom…

Využíva sa predovšetkým zvonka na pomliaždeniny, výrony, zranenia, úrazy a vyvrtnutia . Odporúča sa tiež pri opuchoch, reumatizme, opuchu pri zlomenine kostí, chronickej žilovej nedostatočnosti a lokálnej bolesti nervov. Má mierne hrejivý účinok , preto sa objavuje ako jedna zo zložiek mastí na natiahnuté svaly.

Má tiež dezinfekčné účinky, vo forme kloktadla je odporučená pri infekcii slizníc v ústach a hrdle. Môže sa natrieť na postihnuté miesto pri bodnutí hmyzom.

Ktoré časti sú liečivé

Arnika je liečivá celá, ale využívajú sa prevažne kvety, občas aj koreň. Rastlina obsahuje hlavne silice, horčiny a flavonoidy. Výťažok sa väčšinou aplikuje vo forme masti, ale tiež napríklad ako tinktúra alebo nálev.

Patrí medzi silné byliny, preto by sa mala používať opatrne a príliš sa neodporúča na vnútorné použitie, pretože obsahuje aj jedovaté látky, ktoré môžu podráždiť obličky či spôsobiť problémy so srdcovým rytmom.

Ako ju užívať

Ak budeme vyrábať tinktúru , sú lepšie čerstvé, nie sušené kvety. Potrebné množstvo je približne 130 g kvetov, ktoré zalejeme najmenej 40%, ale ideálne 60% alkoholom, vhodná je aj domáca slivovica. Ponecháme minimálne 14 dní, ale lepšie niekoľko týždňov lúhovať. Každý deň pretrepeme. Alkohol by sa mal zmeniť do tmavohnedej farby.

Dávkovanie: pri zápalových procesoch v ústach a hrdle riedime tinktúru v pomere 1:10 s vodou, neprehĺtame. Obklad pripravíme zmiešaním 1 čajovej lyžičky tinktúry sa 100ml vody.

K výrobe masti postačí 150 g lekárenskej vazelíny a 20 ml arnikovej tinktúry. Ak chceme využívať na podliatiny a modriny, môžeme zmes obohatiť o 30 g Dermazulenu a 50 g Heparoid. Všetky suroviny sa dajú zakúpiť v lekárni. Ingrediencie zmiešame dohromady a skladujeme na chladnom mieste.

Neužívajte pri alergii, v prípade dlhodobého používania sa môžu objaviť pľuzgieriky a opuch.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.