Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Neuveriteľné: Rekonštrukcia domu odhalila starodávne podzemné mesto, ktoré láka turistov celého sveta.

reklama:
reklama:
17. septembra 2020 Správy od Diskusia()
Fb 17.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu

Stalo sa vám niekedy, že ste objavili niečo veľmi zvláštne a chceli to preskúmať? Ako malé deti sme chodili na prieskumy, lozili sme po všetkých možných miestach. Boli sme nadšení z každého nového objavu, nálezu alebo nového miesta. Táto radosť sa v nás zrejme stále drží, a preto aj v dospelosti máme občas chuť niečo vypátrať. Jazdíme na výpravy, na výlety a hľadáme všetko možné, aby sa nám zatajil dych a srdce sa rozplesalo radosťou. Tento muž nikam jazdiť nemusel, pretože samotný poklad mal priamo pod nohami. Stačila obyčajná rekonštrukcia jeho domu k tomu, aby našiel niečo, čo mu navždy zmenilo život.

Poklad v pivnici

01 12.jpg

Pivnice starých domov ukrývajú celý rad cenností a pokladov, ktoré tam ľudia za dlhé roky uložia. Veľakrát na ne zabudnú a potom ich nájdu noví nájomníci. V jednom tureckom meste bol taký poklad nájdený, avšak jeho cena sa rozhodne vyčísliť nedá. Navyše nejde ani o vec, ale o celý podzemný komplex chodieb a miestností. Stačila k tomu obyčajná rekonštrukcia domu v Derinkuyu v roku 1963.

Mesto za dverami

02 11.jpg

Pri rekonštrukcii bola robotníkmi zbúraná stena v pivnici domu a zrazu sa robotníci objavili v inej miestnosti. Akonáhle do nej vstúpili, ich nadšenie nepoznalo medzí. Nešlo o jednu miestnosť, ale rovno o celý komplex miestností a chodieb. Po podrobnom skúmaní zistili, že sa jedná o podzemné mesto, ktoré má dokonca 8 podlaží, resp. vrstiev. Horné vrstvy boli obytné, ale nachádzali sa tam tiež vinice, kláštor alebo kostol.

03 9.jpg

4 tisíc rokov staré mesto

Bolo zistené, že v tomto podzemnom komplexe žili tiež domáce zvieratá spolu s ľuďmi. Pre dostatok kyslíka tu bol vytvorený unikátny ventilačný systém. Podľa archeológov mohlo v podzemnom komplexe žiť až 20 tisíc ľudí a doteraz bola objavená len časť komplexu. Podľa odborníkov môže byť v oblasti až 50 podobných miest, z ktorých niektoré sú spojené tunelom. Z miesta sa samozrejme stala turistická atrakcia, na ktorej sa schádza tisíce ľudí ročne.

04 6.jpg
reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.