Otužovanie aj kvalitný rybí olej podporia vašu imunitu
Imunitný štít môžeme podporiť pravidelným pohybom, dostatočnou regeneráciou a odpočinkom.
Je nutné spať aspoň 8 hodín, aby malo telo čas na dostatočnú spánkovú hygienu a odstránenie nahromadených metabolických odpadov. Rovnako ako je dôležitá táto vnútorná hygiena, je dôležitá vonkajšia hygiena. Je dokázané, že pravidelné umývanie rúk znižuje prenos infekcie. Skvelým prostriedkom na podporu imunity je tiež otužovanie organizmu. Nemusíte ale preto hneď skákať do najbližšieho rybníka. Môžete sa začať otužovať z pohodlia domova. Stačí každé ráno začať ľadovou sprchou. Je dobré vodu jemne aplikovať postupne od nôh smerom nahor. Pocit chladu v tele môže zmierniť sústredenie na dych. Stačí iba niekoľko minút tohto pravidelného rituálu každý deň, aby ste posilnili svoju imunitu.
Zdravá strava je základ
Základným stavebným kameňom je vyvážená zdravá strava plná vitamínov a minerálov. Je vhodné do jedálnička zaraďovať potraviny, ktoré imunitu podporujú. Také potraviny sú napríklad citrusy, paprika, špenát či brokolica. Majú totiž vysoký obsah vitamínu C, ktorý napomáha obranyschopnosti. Mozgom našej imunity sú črevá, preto je dobré zamerať sa aj na črevný mikróbiom a správne ho živiť. Črevá môžeme pomocou byliniek či vlákniny prečistiť a potom probiotikami v podobe kvasených potravín či kvalitných kefírov vyživiť. Balzam na črevá je domáci vývar, ktorý sa napríklad v Japonsku podáva na raňajky. Podľa odborníkov má vysoký obsah liečivých vlastností, ktoré majú pozitívny vplyv na imunitný systém. Ideálne je doplniť ho množstvom lokálnej zeleniny. Odolnejší jedinci si môžu dať aj cesnak, ktorého liečivým schopnostiam holdovali už naše babičky. Obsahuje selén, ktorý má silný účinok na náš imunitný systém. V surovom stave je možné cesnak použiť ako prírodné antibiotikum.
Rybí olej využívali už starí Rimania
Ďalšou skvelou potravinou, ktorú využívali aj mnohé staroveké kultúry ako posvätnú surovinu, je rybí olej. Odborníci preto odporúčajú konzumáciu morských rýb, aspoň trikrát týždenne. V prípade, že sa vo vašom jedálničku neobjavujú tučné morské ryby, pretože vám možno nechutia, je možné dopriať svojmu telu aj iný zdroj omega-3 mastných kyselín. Vhodná je napríklad konzumácia rybieho oleja ..Najlepšie lososový olej, ktorý je pre ľudské telo najlepšie vstrebateľný a je získavaný z mäsa lososov žijúcich v najčistejších vodách nórskych fjordov.