Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

POZOR: Túto skrutku na všetkých typoch oknách musíte dvakrát ročne odskrutkovať. My sme vďaka tomu ušetrili dosť €!

reklama:
reklama:
L.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu

Stále viac domácností, s najväčšou pravdepodobnosťou vrátane vašej, investuje do moderných plastových okien s vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami. Nové okná ušetria 25 až 40 percent tepla a výrazne tak znížia náklady na vykurovanie.

Ďalšími výhodami plastových okien je ich nízka obstarávacia cena, bežne o 30 – 40% nižšia ako u okien drevených. Tiež sa ľahšie udržujú v čistote a nemusia sa lakovať.

Viete ale, ako ich obsluhovať? Priesvit svetla pomocou nastavení žalúzií nie je jediná funkcia, ktorú tieto moderné okná ponúkajú. Na okraji okna je skrutka, ktorá upravuje tlak medzi oboma oknami. Tú by sme mali raz za pol roka korigovať, a tak prispôsobiť okno vonkajším teplotám.

Režim leto x zima

Vedeli ste, že plastové okná poznajú dva režimy a vy ich nastavujete? Ak nie, starostlivo čítajte tento článok. Pomocou nastavovacej skrutky, ktorá sa nachádza na obvode krídla pri otvorenom okne, nastavujete silnejšie utiahnutie okien na zimu a slabšie na leto.

Pre silnejší prítlak: štandardnou valcovitou nastavovacou skrutkou otočíme do vodorovnej polohy, imbusovým kľúčom otočíme smerom k tesneniu. Pre slabší prítlak: skrutkou otočíme do zvislej polohy, imbusovým kľúčom otočíme smerom od tesnenia

V zime musíte dotiahnuť upínaciu skrutku, ktorá zvýši tlak na okno z pochopiteľného dôvodu: aby okno lepšie tesnilo a vy tak nebudete nestrácať teplotu. Naopak, v lete musí byť tlak znížený aj z dôvodu rozpínania materiálov.

Ako sa ďalej starať o okná?

  • Keď sa vám okno orosí, utrite ho savou handričkou. Ak nájdete pleseň na stenách či rámoch okien, odstráňte ju pomocou dezinfekcie.
  • Raz ročne sa venujte kovaniu. Zožeňte si bielu vazelínu v spreji alebo špeciálny olej a s ich pomocou premažte kovania okien.
  • Raz za pol roka ošetrite tesnenia. Najprv ich umyte bežným saponátom a potom vodou. Následne aplikujte  silikónový olej, s ktorým tesnenia okien namažte.
  • Pravidelne, podľa potreby, čistite kanáliky pre odvod vody.
reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.