Práve teraz je ten správny čas si predpestovať sadeničky muškátov a petúnií
Pelargónie čiže muškáty a petúnie (a samozrejme aj ich previsnuté kultivary zvané surfínie) patria medzi najobľúbenejšie kvetinové rastliny u nás. Nádherná záplava pestrých kvetov zdobí v lete nejedno okno alebo balkón. Pokiaľ patríte medzi fanúšikov týchto druhov, skúste si ich tento rok vypestovať sami už od semienka!
Jar je síce ešte ďaleko, ale práve teraz je najvhodnejší čas začať plánovať, čo a kam zasadíme pred sezónou, a pustiť sa do predpestovania vlastných sadeníc. Výsev a predpestovanie sa síce môžu zdať na prvý pohľad zložité a zdĺhavé (od semienka k sadeničke uplynie doba aj viac ako 3 mesiace), ale vlastná sadba je zadosťučinením pre každého záhradkára. Navyše môžete vyberať z viacerých kultivarov, než keby ste kupovali sadeničky v záhradníctve.
Správny výber semienok
Semená sú základ, preto si dajte pri ich výbere obzvlášť záležať. Nakupujte u overených obchodníkov a pred nákupom si poriadne premyslite, akú odrodu chcete. „Pri výbere osiva nie je dôležitá len výsledná farba kvetov, ale aj spôsob rastu,“ hovorí záhradkárka Lenka Matoušková. „Napríklad plne previsnuté kultivary môžu dorastať do dĺžky až jeden meter a nemusí byť vždy ľahké sa k odkvitnutým kvetom alebo suchým listom dostať. Samočistiace odrody zase nemusia oceniť susedia pod vami, ak bývate v byte. A vzpriamené odrody vám môžu pri bujnom raste uberať veľa svetla,“ upozorňuje. Drobné semienka petúnií bývajú predávané v podobe peletiek – semienko je obalené špeciálnou kaolínovou hmotou, ktorá ho zväčší na veľkosť 1-2 mm, a je umiestnené v umelohmotnej ampulke.
Vhodný substrát pre muškáty
Na výsev je najvhodnejší substrát s nízkym obsahom živín a prísadou rašeliny. Substrát pred samotnou výsadbou nezabudnite vydezinfikovať, aby ste predišli plesňovým a ďalším chorobám. Najlepšie je tzv. preparenie pri teplote 90 stupňov v rúre, parnom hrnci alebo mikrovlnke. Následne ho pripravte do výsevných misiek alebo kvetináčov.
Postup pri pestovaní semien
Semienka vysajte do vopred pripravenej sparenej pôdy vo vydezinfikovaných nádobách. Jemne ich sejte na povrch substrátu a veľmi slabo zasypte. Dôležité je, aby mali rastlinky dostatok svetla, a treba udržiavať teplotu okolo 20 stupňov. Ďalšou podstatnou časťou je pravidelné rosenie – nikdy nenaklíčené semienka nezalievajte, aby sa nevyplavili. Pelety sú náročnejšie na vysokú vlhkosť, pretože musia byť niekoľkokrát zaliate, aby nasali vodu a praskli. Ideálne je preto udržiavať nepretržitú vlhkosť za pomoci prekrytia sejby fóliou alebo napríklad sklom.
Po troch týždňoch preložte sadeničky do kvetináčov alebo kvetináčov s univerzálnym záhradníckym substrátom. Jednotlivé trsy opatrne vyberte zo zeminy na podložku, kde vyberte len tie najsilnejšie semenáčiky. Pomocou špajle alebo pikýrovacieho kolíka ich prepichujete do jamku v substráte a následne jemne pritlačte.
Časté chyby pri pestovaní petúnií
Najčastejším problémom začínajúcich pestovateľov býva nedostatočná alebo prílišná zálievka. Chce to sledovať rastlinky každý deň a pri troche cviku sa naučíte správne rozpoznať, kedy vodu pridať, alebo naopak ubrať. Tiež nadbytok svetla je pri predpestovaní na škodu, vedie totiž k príliš rýchlemu rastu, ktorý rastlinky oslabuje. Držte sa tiež správnej teploty. Ak by ste totiž chceli mladým rastlinkám dopriať viac tepla, začali by sa vyťahovať do výšky a neboli by pekné.
Zdroj: www.prozeny.cz