Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečítajte si zlaté pravidlá predpestovania a výsevu paprík

reklama:
reklama:
Paprika
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com
Jednou z prvých zelenín, ktoré vysievame, je paprika na predpestovanie sadby.
Semienka paprík vysievame ešte v zime, najneskôr však do prvej polovice marca, pretože majú dlhú vegetačnú dobu. Je úplne jedno, ktorú odrodu si tento rok zvolíte, všetky sa vysievajú a vysádzajú rovnakým spôsobom. Základným kritériom výberu sú podmienky, ktoré pre pestovanie teplomilnej zeleniny máme, a potom už sa môžeme zamerať na chuť a farbu.
Prečítajte si rady ako ich vysiať a predpestovať.

10 zlatých pravidiel výsevu a predpestovania sadeníc papriky

  1. Semená paprík vysievame približne 10 týždňov pred predpokladaným termínom výsadby na záhon alebo do skleníka.
  2. Zdravé osivo vysievame do vlhkých výsevných substrátov, približne jedno semeno na cm 2 do hĺbky 0,5-1 cm.
  3. Pre výsev potrebujeme kvalitný výsevný substrát s nízkym obsahom živín a pH 6-8.
  4. Ak nie je výsevná zemina sterilná alebo semisterilná, aplikujeme pri jej príprave Previcur podľa návodu. Ešte vhodnejšie je pre papriku úprava substrátu aplikáciou lieku Merpan (Captan) v dávke 2,5 g / 1 l vody na 10 l substrátu, dobre premiešame.
  5. Po výseve kvetináč môžeme zakryť priehľadnou fóliou (až semená vzídu, čo je zhruba do 14 dní, fóliu odstránime).
  6. Substrát po celú dobu udržujeme primerane vlhký . Zalievame pravidelne tak, aby výsevná zemina bola medzi jednotlivými zálievkami približne rovnakom čase vlhká aj suchá (zaistenie prístupu vzduchu ku koreňom je dôležité, inak odumierajú koreňové špičky).
  7. Odporúčané teploty pre predpestovanie silných a pevných sadeníc: pri teplote od výsevu do vzídenia v noci 22-24 ° C, vo dne, keď je zamračené 26-28 ° C a v slnečných dňoch 28-32 ° C. Až semená vzídu udržiavame v noci teplotu 16-18 ° C, v podmračených dňoch 22 až 24 ° C a 26 až 28 ° C v dňoch slnečných. Od vytvorenia troch až štyroch lístkov by sme mali sadeničkám paprík zabezpečiť nočné teploty v rozmedzí od 14 do 16 ° C, keď je deň zamračený od 20 do 22 ° C a od 22 do 24 ° C, keď svieti slnko. Otužovanie rastlín pred výsadbou (približne jeden týždeň) vyžaduje teploty: noc 8-12 ° C, zamračený deň 14-16 ° C, slnečný deň 18-20 ° C.
  8. Tieto optimálne teploty ale nie je ľahké v domácich podmienkach zabezpečiť. Je však potrebné dbať na dostatok denného svetla a zabezpečiť optimálnu dennú teplotu v priemere 23 ° C a nočné okolo 15 ° C. Pri zamračenom počasí denného tepla vždy uberáme.
  9. Prepichujeme v nepriamej závislosti na dĺžke dňa do kvetináčov s priemerom 6-8 cm, prípadne si predpestujeme voľnokorennú sadbu prepichovaním rastlín do kvetináčov s vrstvou substrátu 5-6 cm hlbokú.
  10. Sadenice papriky pre výsadbu musia byť pevné, kompaktné. Zhruba týždeň pred výsadbou na záhon sadenice otužujeme. Po výsadbe zalievame výdatne, ale tak, aby zemina medzi jednotlivými intervalmi dostatočne preschla. Tým zabezpečíme nevyhnutne nutný prístup vzduchu ku koreňom.
reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.