Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prekonajte alergiu na mačky. Účinné riešenia a prevencia

reklama:
reklama:
alergia na mačku
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prekonajte alergiu na mačky. Účinné riešenia a prevencia Foto: www.freepik.com

Mačky patria medzi najobľúbenejšie domáce zvieratá, ktoré môžu byť zdrojom alergií pre mnohých z nás. Ich alergény sú zvlášť účinné a môžu spôsobiť nepríjemné symptómy. V tomto článku vám ponúkame ucelený návod, ako minimalizovať tieto symptómy a znovu si užívať spoločnosť vašej mačky bez obmedzení.

Alergia na mačky môže mať rôzne podoby. Bežným nedorozumením je, že za alergie je zodpovedná mačacia srsť. Avšak, skutočnosť je taká, že tento typ alergie je pomerne zriedkavý. Častejšie sú to alergie na peľ, prach, alebo plesne, ktoré mačka prináša do domácnosti vo svojej srsti. Významným alergénom je aj bielkovina Fel D1, nachádzajúca sa v mačacích slinách, ako aj šupinky mačacej kože, výkaly, roztoče žijúce na mačke alebo v jej výlučkoch. Pred zobratím mačky do domácnosti je vhodné podstúpiť alergologické testy na všetky spomínané alergény.

kýchanie a alergia na mačku
Prekonajte alergiu na mačky. Účinné riešenia a prevenciaFoto: www.freepik.com

Príznaky alergie na mačky

Miernejšia alergia sa prejavuje podobne ako senná nádcha – slzenie a svrbenie očí, kýchanie, nádcha, pocit upchatého nosa, svrbenie v krku. Pri vážnejších prípadoch môže dôjsť k únave, poruchám spánku, silným záchvatom kašľa, dýchavičnosti, začervenaniu a svrbeniu pokožky.

Ako zmierniť prítomnosť alergénov

  • Pel, prach, plesne: Obmedzením vychádzok mačky môžete znížiť prítomnosť týchto alergénov v domácnosti. Pravidelné čistenie a vetrane domácnosti sú ďalšími krokmi k zlepšeniu situácie.
  • Bielkovina Fel D1: Používanie špeciálnych šampónov môže znížiť hladinu tejto bielkoviny v slinách mačky, hoci úplne sa jej zbaviť nedá.
  • Šupiny mačacej kože a roztoče: Pravidelné vyčesávanie mačky môže výrazne pomôcť. U bezsrstých plemien je účinné aj kúpanie.
  • Mačací moč a exkrementy: Kastrácia môže znížiť zápach mačacej moči. Použitie enzymatických čistiacich prostriedkov v mačacom záchode minimalizuje uvoľňovanie alergénov.
  • Čistička vzduchu: Moderné čističky vzduchu s antialergennými filtrami dokážu odstrániť veľkú časť alergénov z domáceho prostredia.

Okrem spomínaných metód je dôležité zvážiť aj diétu vašej mačky. Niektoré potraviny môžu zvyšovať produkciu alergénov. Vyberajte preto kvalitné krmivo s nízkym alergénnym potenciálom. Rovnako, zvýšená hygiena v miestach, kde mačka najčastejšie odpočíva, môže znížiť hromadenie alergénov.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.