Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Problémy s pečeňou naznačia škvrny na koži, zmena farby moču či stolice, ale napríklad aj zápach z úst. Nepodceňujte tieto príznaky.

reklama:
reklama:
Pečeň
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Tento nepostrádateľný orgán hrá v ľudskom tele veľmi dôležitú úlohu. Práve v pečeni dochádza k chemickému spracovaniu tukov, cukrov a bielkovín. Dôležité živiny potom odtiaľto putujú ďalej do tela. Moderný životný štýl im ale dáva často poriadne zabrať.

Pečeň
www.gettyimages.com
Mnoho ľudí má pocit, že ich pečeni vlastne nič hroziť ani nemôže. Občas sa hovorí o cirhóze (tvrdnutie) pečene u ľudí nadmerne konzumujúcich alkohol. Preto sa niekedy domnievajú, že ak pijú s mierou, čo si ale myslí aj veľká časť alkoholikov, o svoju pečeň sa nemusí starať. Lenže tento omyl sa môže ukázať ako fatálny. Na pečeň útočí rad chorôb, avšak vzhľadom na svoju funkciu im nesvedčí ani nezdravý životný štýl. Odborníci sa tak s poškodenou alebo dokonca takmer nefunkčnou pečeňou stretávajú čoraz častejšie.

Predovšetkým zdravý životný štýl

Pečeň zohráva pri štiepení tukov dôležitú úlohu. Ak je ich v potrave zastúpenou nadmerné množstvo, začne sa prebytočný tuk hromadiť vnútri pečeňových buniek. Tým je postupne funkcia pečene oslabovaná. Rovnako tak ale môžu pečeň poškodiť napríklad analgetiká a samozrejme všetky ďalšie drogy, vrátane alkoholu. Ani trochu im nesvedčí stres.

Pečeň má síce obrovskú schopnosť regenerácie, pečeňové tkanivo sa dokáže do určitej miery obnovovať. Ostatne i pri transplantáciách sa často do tela pacienta vkladá len menší kus a lekári spoliehajú na to, že dorastie na potrebnú veľkosť. Lenže poškodiť pečeň dokážeme až príliš ľahko. Niet preto divu, že táto „výrobňa živín a servisná stanica“ občas jednoducho prestane fungovať. Ale ak k tomu dôjde, metabolizmus ľudského tela v podstate skolabuje. Odtiaľto už je k smrti len kúsok.

Zmeny na pokožke

Pritom na rozdiel od niektorých iných orgánov, pečeň na seba bolesťou upozorní skôr zriedka. Našťastie vám ale môžu dať nastupujúcej problémy najavo aj inak. Varovným signálom by mali byť hlavne zmeny na pokožke, ktoré sú zo všetkých prejavov asi najviditeľnejšie. Je to dané tým, že toxické látky sa začnú v tele hromadiť, okrem iného to platí aj o žlčovom farbivu bilirubínu. Koža tak začne mať žltú farbu, môže sa stať, že končeky prstov začnú vyzerať ako u veľmi silného fajčiara. Už to by mal byť dostatočný dôvod k návšteve lekára. A ak sa navyše objavia veľmi svrbivé miesta, ktoré sú citlivé na dotyk, rozhodne už na nič ďalšie nečakajte.

Únava a tmavý moč

Výpadok detoxikačnej funkcie pečene sa celkom prirodzene odrazí tiež v zmenách vylučovaní, veď to je spôsob, ako sa z tela odplavujú nežiadúce látky (často vyfiltruje práve pečeňou). Moč človeka so zníženou funkciou pečene postupne tmavne a mení sa aj jej zápach. Tiež stolica môže byť svetlejšia až sivobiela, alebo sa v nej dokonca môže objaviť krv, čo je dobrý dôvod spozornieť v každom prípade. Mení sa tiež zloženie potu a slín, často sa objavuje zápach z úst alebo veľmi nepríjemne zaváňajúci pot. Ak máte poškodenú pečeň, môžete mať pocit, že sa potíte oveľa viac než predtým. A tiež sa budete pravdepodobne cítiť unavenejší. Telom totiž koluje oveľa viac toxínov a to má čo robiť, aby ich zvládlo. Ak sú pocity únavy dlhodobejšie, rozhodne svojho lekára o kontrolu funkcie pečene požiadajte.

Pestrec skúste určite

Táto jednoročná či dvojročná rastlina pochádza sa Stredomoria, v našich zemepisných šírkach môže ale rásť v kvetináči. Využívajú sa najmä plody, semená, ale aj púčiky či koreň. Konzumovať sa dajú priamo, alebo ich pridajte pokojne trebárs do jogurtu. Ale pozor, časť účinných látok sa ničí teplom, takže horúci čaj z pestreca trochu uberie na sile. Naopak dobrou voľbou je tinktúra z púčikov či koreňa. V každom prípade táto rastlina veľmi dobre pôsobí na podporu metabolizmu, tvorbu žlče a celkovo látkovej výmeny. Plusom je, že funguje nielen pri akútnych stavoch či ich doliečovanie, ale môžete ho využiť aj ako prevenciu, bráni napríklad stukovatenie pečene.

Pomáhajú aj ríbezle alebo červená repa

Repa červená ( Beta vulgaris ) je zelenina veľmi prospešná pre ľudský organizmus. Má totiž, podobne ako mrkva, vysoký obsah beta-karoténu a rastlinných flavonoidov, látok podporujúcich správnu funkciu pečene, napomáha tvorbe žlče a veľmi blahodárne pôsobí tiež proti kôrnateniu ciev a tepien. Látky obsiahnuté v červenej repe prispievajú k správnemu fungovaniu metabolizmu, čriev a tiež k tvorbe červených krviniek. Skrátka, nie je úplnou náhodou, že patrí medzi super potraviny.

Osvedčeným prostriedkom pre podporu funkcie pečene je tiež koreň ríbezlí čierneho ( Ribes nigrum ). Ten je hojne pestovaný na záhradkách pre svoje chutné plody. Pečeni prospejete hlavne odvarom z koreňa, ale tiež konzumácia plodov je veľmi prospešná. Majú vysoký obsah vitamínu C a pomáhajú regulovať krvný tlak, zmierňujú účinky stresu a celkovo zlepšujú látkovú výmenu.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.