Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Reaguje vaša mačka škriabaním alebo hryzením, keď ju hladíte? Môže to mať viac dôvodov

reklama:
reklama:
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
mačka www.gettyimages.com

Mačky sú síce šelmy, ale agresívne reakcie nepatria k ich typickým prejavom. Pokiaľ k nim ale dôjde, skúste sa zamerať na ich príčiny, pretože ich odstránením agresívne prejavy vášho zvieraťa zvyčajne vymiznú.

Čo teda patrí medzi najčastejšie spúšťače nežiaduceho mačacieho správania? K typickým prejavom  patrí najmä:

  • neistota
  • choroba alebo úraz
  • antipatia
  • narušenie pokoja
  • lovecký pud

Neistota

Nie každá mačka je uvoľnená a prirodzená v cudzom prostredí alebo v blízkosti neznámeho človeka. Keď sa potom v takejto situácii na ňu pokúsi niekto siahnuť, často reaguje obranne. To sa môže týkať aj nového majiteľa, na ktorého mačka ešte nie je zvyknutá, pričom najviac času a trpezlivosti je zvyčajne potrebné venovať tým zvieratám, ktorá už za sebou majú nejaké traumatické zážitky. Všeobecne však platí, že trpezlivým, nenásilným prístupom možno zvieraťu posilniť jeho sebaistotu a tieto reakcie odbúrať.

Choroba alebo úraz

Mačka, ktorá podráždene reaguje na pohladenie alebo všeobecne dotyk alebo zdvíhanie, môže mať aj nejaké ochorenie alebo úraz. Tieto zdravotné závady sa nutne nemusia prejaviť navonok, ale napríklad až po, hoci jemnom, stlačení daného miesta. Ak sa tento jav lokálne opakuje, je vhodné konzultovať prejavy zvieraťa s veterinárom.

Antipatia

U niektorých mačiek môže obvykle z negatívnej skúsenosti vzniknúť antipatia ku konkrétnemu človeku alebo zvieraťu alebo skupine ľudí alebo zvierat, napríklad k malým deťom alebo veľkým psom. Pretože býva obvykle ťažké túto antipatiu odstrániť, najlepším riešením je prevencia.

Narušenie pokoja

Niektoré mačky sú veľmi háklivé na to, že pri spánku alebo odpočinku nechcú byť rušené, a to najmä dotyky. Ak mačku poznáte a viete, že takto zvyčajne reaguje, je lepšie ju nechať odpočinúť, aby potom mohla sama určiť, kedy má o kontakt záujem.

Lovecký pud

Hoci sú mačky domestikované, stále patria medzi šelmy a lovecký pud je im vlastný. U niektorých je viac rozvinutý, a aj hru vnímajú ako lov, kedy môže dôjsť aj k zraneniu človeka. Pokiaľ chcete pozornosť mačky odvrátiť od svojich rúk, nôh a iných častí tela, ktoré bývajú cieľom jej útokov, zamerajte jej loveckú vášeň na vhodnú hračku, preliezačku a podobne.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.