Tri zdatné liečiteľky medzi izbovými rastlinami, ktoré vám pomôžu (nielen) pri prechladnutí
Niektoré izbové rastliny vedia oveľa viac – okrem potechy oka ponúknu aj úľavu pri prechladnutí a iných problémoch..
Poznáte ich? Ich účinky sú skvelé!
Nádchovník (Plectranthus amboinicus)
Tento kráľ medzi liečivými izbovkami pochádza z východnej Afriky, ale veľmi dobre sa mu darí aj u nás. Na pestovanie je nenáročný, znesie aj prekúrené byty a suchý vzduch, jediné, čo rád nemá, je premokrenie a prievan. Jeho svetlo zelené, dužinaté a jemne chlpaté lístky po premnutí vydávajú vôňu pripomínajúcu mätu, eukalyptusa a medovky. Kvôli svojej dužnatosti sa nehodí na sušenie, ale pretože je to rastlina značne vitálna, dostatočnú zásobu čerstvých lístkov môžete mať na slnečnom a teplom parapete k dispozícii po celý rok. Lístky môžete nielen odlomiť a pri príznakoch nádchy inhalovať liečivú arómu, ktorá preťahuje dýchacie cesty a zmierňuje bolesti hlavy, ale môžete si urobiť aj vynikajúci voňavý čaj. Ten má skvelý účinok pri chorobách z prechladnutia, odhlieňuje a ako bonus upokojuje zažívanie. Stačí cca 3 lístky dobre umyť (pre lepšie uvoľňovanie silíc môžete lístky natrhať), dať do šálky a zaliať prevarenou, mierne vychladnutou vodou. Nechajte zhruba 7 minút lúhovať, pite čo najteplejšie, môžete prisladiť medom. Dá sa z nej tiež pripraviť vynikajúci sirup alebo masť na boľavé priedušky.
Angínovník (Iris domestica)
Táto liečivá rastlinka pôvodom z Ázie je možno menej známa ako nádchovník. Ako názov napovedá, využíva sa predovšetkým pri liečbe angíny, zápale nosohltana, bolestí v krku alebo ochorení hlasiviek. Pri rozbehnutej chorobe pôsobí ako podporná liečba, pri nasadení v počiatku dokáže chorobu aj odvrátiť. Navyše je to veľmi atraktívna izbovka, ktorá vás bude tešiť nápadnými kvetmi, pre ktoré má prezývku tigria ľalia. Liečivé účinky ale majú jej listy – tie sú silne antiseptické, a preto pomáhajú pri zápale. Stačí maximálne šesťkrát denne zhruba pol minúty žuvať špičky mladých čerstvých listov, potom listy vypľujte, nepregĺgajte ich. Než však začnete túto kúru, presvedčte sa s malým kúskom, že vám nepôsobia alergické reakcie. Čo sa týka pestovania, angínovníku najviac vyhovuje svetlé stanovište s dostatkom zálievky.
Migrénovník (Iboza species)
Táto relatívna novinka si rýchlo získava priaznivcov nielen vďaka svojmu sviežemu vzhľadu, ale hlavne vďaka tomu, ako priaznivo pôsobí na migrény a ďalšie bolesti hlavy. Nároky na pestovanie má podobné ako rýmovník, má rád svetlo a miernu zálievku, lepšie zvládne občasné sucho ako prelievanie. Je to vitálna, rýchlo rastúca rastlina, ktorú môžete ľahko zaštipovať a tvarovať, s príjemnou vôňou pripomínajúcou ružu a mätu. Dokáže uľaviť nielen od bolestí hlavy rôzneho pôvodu, ale aj pri respiračných chorobách. Neužíva sa ale vnútorne, najlepším spôsobom, ako využiť jeho liečivé účinky, je roztlačiť pár čerstvých lístkov a vdychovať ich vôňu, prípadne si môžete roztlačenými listami potrieť čelo, spánky alebo zátylok. A okrem toho rovnako ako rýmovník odpudzuje hmyz.