Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tri zdatné liečiteľky medzi izbovými rastlinami, ktoré vám pomôžu (nielen) pri prechladnutí

reklama:
reklama:
Liečivé izbovky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Niektoré izbové rastliny vedia oveľa viac – okrem potechy oka ponúknu aj úľavu pri prechladnutí a iných problémoch..

Poznáte ich? Ich účinky sú skvelé!

Liečivé izbovky
www.gettyimages.com

Nádchovník (Plectranthus amboinicus)

Tento kráľ medzi liečivými izbovkami pochádza z východnej Afriky, ale veľmi dobre sa mu darí aj u nás. Na pestovanie je nenáročný, znesie aj prekúrené byty a suchý vzduch, jediné, čo rád nemá, je premokrenie a prievan. Jeho svetlo zelené, dužinaté a jemne chlpaté lístky po premnutí vydávajú vôňu pripomínajúcu mätu, eukalyptusa a medovky. Kvôli svojej dužnatosti sa nehodí na sušenie, ale pretože je to rastlina značne vitálna, dostatočnú zásobu čerstvých lístkov môžete mať na slnečnom a teplom parapete k dispozícii po celý rok. Lístky môžete nielen odlomiť a pri príznakoch nádchy inhalovať liečivú arómu, ktorá preťahuje dýchacie cesty a zmierňuje bolesti hlavy, ale môžete si urobiť aj vynikajúci voňavý čaj. Ten má skvelý účinok pri chorobách z prechladnutia, odhlieňuje a ako bonus upokojuje zažívanie. Stačí cca 3 lístky dobre umyť (pre lepšie uvoľňovanie silíc môžete lístky natrhať), dať do šálky a zaliať prevarenou, mierne vychladnutou vodou. Nechajte zhruba 7 minút lúhovať, pite čo najteplejšie, môžete prisladiť medom. Dá sa z nej tiež pripraviť vynikajúci sirup alebo masť na boľavé priedušky.

Angínovník (Iris domestica)

Táto liečivá rastlinka pôvodom z Ázie je možno menej známa ako nádchovník. Ako názov napovedá, využíva sa predovšetkým pri liečbe angíny, zápale nosohltana, bolestí v krku alebo ochorení hlasiviek. Pri rozbehnutej chorobe pôsobí ako podporná liečba, pri nasadení v počiatku dokáže chorobu aj odvrátiť. Navyše je to veľmi atraktívna izbovka, ktorá vás bude tešiť nápadnými kvetmi, pre ktoré má prezývku tigria ľalia. Liečivé účinky ale majú jej listy – tie sú silne antiseptické, a preto pomáhajú pri zápale. Stačí maximálne šesťkrát denne zhruba pol minúty žuvať špičky mladých čerstvých listov, potom listy vypľujte, nepregĺgajte ich. Než však začnete túto kúru, presvedčte sa s malým kúskom, že vám nepôsobia alergické reakcie. Čo sa týka pestovania, angínovníku najviac vyhovuje svetlé stanovište s dostatkom zálievky.

Migrénovník (Iboza species)

Táto relatívna novinka si rýchlo získava priaznivcov nielen vďaka svojmu sviežemu vzhľadu, ale hlavne vďaka tomu, ako priaznivo pôsobí na migrény a ďalšie bolesti hlavy. Nároky na pestovanie má podobné ako rýmovník, má rád svetlo a miernu zálievku, lepšie zvládne občasné sucho ako prelievanie. Je to vitálna, rýchlo rastúca rastlina, ktorú môžete ľahko zaštipovať a tvarovať, s príjemnou vôňou pripomínajúcou ružu a mätu. Dokáže uľaviť nielen od bolestí hlavy rôzneho pôvodu, ale aj pri respiračných chorobách. Neužíva sa ale vnútorne, najlepším spôsobom, ako využiť jeho liečivé účinky, je roztlačiť pár čerstvých lístkov a vdychovať ich vôňu, prípadne si môžete roztlačenými listami potrieť čelo, spánky alebo zátylok. A okrem toho rovnako ako rýmovník odpudzuje hmyz.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.