Úžasné benefity listového špenátu
Špenát je najvšestrannejšia listová zelenina. Dá sa primiešať do ovocných smoothie, hodí sa aj do šalátov alebo ako tepelne upravená príloha k mäsu. Navyše obsahuje mnoho vitamínov a zdraviu prospešných látok. Začleňte ho do svojho jedálnička ešte dnes.
Je bohatý na živiny
Tri šálky čerstvého špenátu obsahujú iba 20 kalórií, žiadny tuk, 2 gramy bielkovín, 3 gramy sacharidov a dva gramy bielkovín. To znamená, že napriek tomu, že má veľmi nízku kalorickú hodnotu, je plný živín a spomínané tri šálky zaistia viac ako 300% dennú potrebu vitamínu K, ktorý okrem iného podporuje metabolizmus a mineralizáciu kostí a bunkový rast.
Špenát je tiež bohatý na foláty, vitamín B, horčík, železo, draslík a vápnik.
Vysoký obsah antioxidantov
Okrem mnohých vitamínov a minerálov obsahuje špenát antioxidanty, ktoré pôsobia protizápalovo a chráni pred najrôznejšími druhmi ochorení. Napríklad kaempferol a flavonoid znižujú riziko rakoviny a spomaľujú proces šírenia rakovinových buniek
V štúdii uverejnenej v časopise Food & Function vedci zhŕňajú ochranné účinky špenátu, za ktoré vďačí fytochemikáliím a bioaktívnym zlúčeninám, ktoré sa v ňom vyskytujú.
Tieto látky navyše znižujú oxidačný stres a zabraňujú poškodeniu DNA. Okrem toho spúšťajú uvoľňovanie hormónov sýtosti, vďaka ktorým sa budete cítiť plnší a spokojnejší.
Pomáha regulovať krvný tlak
Špenát je zdrojom prirodzene sa vyskytujúcich dusičnanov, teda zlúčenín, ktoré otvárajú krvné cievy, aby sa zlepšil prietok krvi a došlo k zmierneniu srdcovej záťaže.
To napokon potvrdil aj nedávny výskum, v rámci ktorého účastníci pili pravidelne nápoj obsahujúci špenát a červenú repu. Výsledky ukázali, že päť hodín po vypití sa ich tlak výrazne znížil a dosiahol zdravých hodnôt.
Chráni zdravie očí
Ukázalo sa, že jeden z antioxidantov obsiahnutý v špenáte, luteín, znižuje riziko vekom podmienenej makulárnej degenerácie (AMD), čo je očné ochorenie, ktoré môže rozmazať ostré centrálne videnie, ktoré je kľúčové pre činnosti, ako je čítanie a riadenie.
AMD je súčasne hlavnou príčinou straty zraku u ľudí vo veku 50 rokov a starších. V súčasnej dobe neexistuje žiadny liek alebo liečba, ktorá by zvrátila tento stav, takže prevencia je kľúčová.