Vystúpené žily nie sú len estetickým problémom. Aké čaje pomáhajú na kŕčové žily?
Kŕčové žily, tiež varixy či (žilové) mestky, sú zväčšené, zohýbané a vakovito rozšírené povrchové žily.
Prejavujú sa bolesťou, mravčením, únavou a ťarchou najčastejšie dolných končatín. Tok krvi totiž pôsobí proti gravitácii. Aby krv doputovala až k srdcu, pomáhajú chlopne vo vnútri žíl. Keď je však žila oslabená, povolí, jej priemer sa rozšíri, chlopne prestanú doliehať a spätnému toku krvi nedokážu zabrániť. Na žilových stenách sa potom začnú vytvárať výklenky, v ktorých sa krv hromadí a už sa krvného obehu nezúčastňuje. Vďaka tomu môže dochádzať k zápalom a vredom predkolenia. Veľmi vážnou komplikáciou je trombóza, pri ktorej zvyšok krvi upchá žilu.
Čo ich spôsobuje?
Hlavnou príčinou je dedičnosť. Svoju úlohu zohráva aj životný štýl, nadváha a zamestnanie. Ľudia, ktorí pri svojej práci stoja, majú kŕčové žily častejšie ako ostatní pracujúci. Tehotenstvo je ďalší rizikový faktor, pri ktorom dochádza k mechanickému útlaku panvových žíl a potom aj k výrazným hormonálnym výkyvom. To isté platí pri menopauze. Ochorenie sa niekedy môže vyskytnúť aj u pacientov s hlbokou žilovou trombózou, pri vrodených vadách hlbokého žilového systému, po chirurgickom zákroku a úraze, kedy môže dôjsť k zápalu..
Ako im predchádzať?
Predchádzať kŕčovým žilám je možné zdravým životným štýlom, správnym jedálničkom bohatým na vitamíny a minerály a dostatočným pohybom. Pokiaľ už kŕčové žily máte, mali by ste sa vyhnúť športom so statickou záťažou, ako je jazda na koni alebo vzpieranie. Vhodná je jazda na bicykli alebo plávanie. Pri dlhom sedení alebo státí meňte často polohu. Podporiť lepšiu cirkuláciu krvi v dolných končatinách môžete aj krúživými pohybmi chodidiel. Večer si doprajte sprchu nôh so striedaním studenej a teplej vody. Denne si tiež dajte aspoň na 10 minút nohy nahor.
Čaje na kŕčové žily
V boji proti kŕčovým žilám pomôžu aj bylinky. Môžete ich užívať vo forme mastí, tinktúr alebo lahodných čajov.
Čaj zo zmesi bylín
Na jednu šálku budete potrebovať 1 lyžicu púpavových listov, 1 lyžicu rebríčka, 1 lyžicu slezu a 3 dl vriacej vody. Bylinky sparte vriacou vodou a nechajte 10 minút pod pokrievkou lúhovať. Preceďte a popíjajte po dúškach. Kôru si naordinujte na 6 týždňov.
Pohánkový čaj
Pohánka je bohatá na rutín, ktorý podporuje žilový systém. Pseudoobilovinu si doprajte vo forme kaše, prílohy k mäsu alebo ako čaj. 1 lyžicu pohánky zalejte 3 dl vriacej vody. 20 minút lúhujte, preceďte a potom vypite. Čaj z pohánky užívajte najlepšie po dobu 6 mesiacov.
Čaj z gaštanov
Gaštany majú protizápalové a antioxidačné účinky. Pripravte si 250 ml vody a 5 g drte z gaštanov. Vodu priveďte do varu, nasypte do nej gaštany a varte 10 minút. Potom čaj preceďte. Čaj si pripravujte aspoň 2 týždne.