Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zbavte sa plesne na vašich plastových oknách

reklama:
reklama:
pleseň na okne
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zbavte sa plesne na vašich plastových oknách Foto: s://depositphotos.com

S príchodom chladnejších mesiacov čelia mnohé domácnosti nevítanému hosťovi na svojich oknách – plesni. Ako sa s ňou vysporiadať a predísť jej vzniku? Ponúkame vám overené tipy, ktoré vám pomôžu udržať váš domov zdravý a čistý.

Objavila sa na vašich oknách nepríjemná pleseň? Máme pre vás osvedčené rady, ako sa jej zbaviť a ako zabrániť jej tvorbe v budúcnosti.

Počas jesene a zimy trpí množstvo domácností kondenzáciou na oknách, čo vytvára ideálne podmienky pre rast plesní. Jednou z možných príčin môže byť nesprávna inštalácia okien. Ak sa tento problém u vás opakuje, odporúčame skontrolovať vlhkosť v miestnosti. Ak je príliš vysoká, môže to signalizovať, že okná nie sú správne zabudované, čo zvyšuje vlhkosť v domácnosti. V takom prípade kontaktujte firmu, ktorá vám okná inštalovala, a požiadajte o vlhkomer. Po meraní konzultujte s firmou, či sú namerané hodnoty v norme a ak nie, ako postupovať ďalej. Vlhkosť by však nemala presiahnuť 60 %.

pleseň
Zbavte sa plesne na vašich plastových oknáchFoto: depositphotos.com

Proti nadmernej vlhkosti bojujte pomocou sušičky na bielizeň alebo kvalitnému digestoru, pretože práve sušenie bielizne a varenie sú hlavnými zdrojmi vlhkosti v domácnosti. Vynikajúcimi pomocníkmi sú tiež odvlhčovače vzduchu alebo kvalitné čističky vzduchu, ktoré dokážu efektívne regulovať vlhkosť.

Pleseň sa šíri nenápadne a ak ju nezastavíte včas, môže poškodiť povrchy a skrátiť životnosť tesnení. Častou príčinou jej vzniku môže byť aj nedávna výmena okien. Ak vymeníte staré, netesniace okná za nové, ktoré sú hermeticky uzavreté, pravdepodobnosť vzniku plesne stúpa.

Najčastejšou príčinou však býva nesprávne vetranie. Mnohé domácnosti na vetranie zabúdajú alebo vetrajú len raz za deň. Ideálne je vetrať viackrát denne v krátkych intervaloch. Môžete využiť aj funkciu mikroventilácie na plastových oknách.

Ak ste si všimli, že pleseň už máte doma zdomácnenú, konajte čo najrýchlejšie. Nielenže ničí všetko, čo jej príde do cesty, ale je aj škodlivá pre zdravie, a to nielen pre alergikov. Ako sa teda plesní účinne zbaviť?

odstraňovanie plesne
Zbavte sa plesne na vašich plastových oknáchFoto: depositphotos.com

Nikdy ju neškrabte suchou hubkou alebo kefou, pretože by ste tým mohli poškodiť okno. Na odstránenie plesne je najlepšie použiť chlornan sodný (najčastejšie výrobok Savo proti plesniam), ktorý je dostupný v každej drogérii. Chlornan sodný plesne okamžite zlikviduje. Aplikujte ho na postihnuté miesta, nechajte pôsobiť podľa návodu a potom zotrite. Následne dôkladne vyvetrajte. Ak dávate prednosť menej chemickým riešeniam, skúste použiť handru namočenú v octovej vode.

Okrem týchto opatrení je dôležité pravidelne monitorovať vlhkosť v domácnosti a zabezpečiť správne vetranie. Nezabudnite ani na pravidelnú údržbu okien a tesnení, aby ste predišli možnému vzniku plesní.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.