Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zdravotné problémy môže spôsobovať aj zlý výber vášho oblečenia

reklama:
reklama:
Oblečenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Z akého materiálu je vaše oblečenie?

Oblečenie
www.gettyimages.com

To je dôležité vedieť. A to nielen, ak máte citlivú pokožku, ale na výber materiálov, z ktorých je vyrobené vaše oblečenie, je dobré sa zamerať aj z mnohých iných dôvodov. Nie je nič neobvyklé, že niektoré vám nespôsobí zhola nič a iné môžu byť pomerne nepríjemné. A to aj v tom zmysle, že sa objaví:

  • podráždenie pokožky
  • svrbenie pokožky
  • odreniny na pokožke

Ak je materiál, ktorý rozhodne nesklame, je to stopercentná a tiež kvalitná bavlna . Naopak rôzne umelé látky, alebo ich chemické prímesi nemusia byť vždy to pravé. Samozrejme u každého z nás sa môžu objavovať v súvislosti s rôznymi materiálmi iné, alebo aj žiadne ťažkosti. Je to veľmi individuálne. Rovnako tak nezabudnite zohľadniť, či sa látka priamo dotýka vašej kože – v prípade spodného prádla, alebo je tým nejsvrchnějším oblečením – v prípade bundy alebo kabátu.

Máte v šatníku úplne nové oblečenie?

Aj nové, nikým nevyskúšaný a originálny tovar nemusí byť zdravotne nezávadný. Často sa stáva, že je tovar v rámci transportu chránený rôznymi chemickými látkami, aby sa zamedzilo tomu, že sa k nemu dostane hmyz či iné škodce. Chemikálie môžu úplne prirodzene priľnúť na danom oblečení a následne sú prenášané priamo na vašu pokožku, ktorú môžu podráždiť. Preto odporúčame pred prvým nosením oblečenie vyprať.

Nezabúdajte ani na to, že tovar v obchode si pred vami mohlo vyskúšať aj niekoľko iných záujemcov. A tí používajú rôzne krémy a kozmetické prípravky, ktoré na oblečení aj zostali. Pri vyskúšaní to nie je taký problém, ale ak si ho oblečiete na dlhšie, na pokožke sa opäť môžu objaviť rôzne kožné problémy a alergické reakcie.

Viete, v čom periete?

Praním teda z oblečenia dokážete odstrániť všetky nežiadúce látky, ktoré sa na ňom môžu z dôvodu skúšania aj transportu objaviť. Na čo ale musíme upozorniť, že nie každé pranie je správne. Záleží aj na tom, aký prášok používate a aké látky obsahuje. Opäť sa musíme dotknúť hlavných problémov, ktoré súvisia s vašou pokožkou. Nie sú ale jediné, keďže oblečenie vypraté v správnom prášku môže mať tiež veľmi intenzívnu vôňu. A to takú, že vám jednoducho nebude vyhovovať, rovnako ako takú, ktorá môže spôsobovať napríklad bolesti hlavy, rovnako ako napríklad aj nevoľnosť. Je teda dobré vyberať skutočne obozretne práve taký, ktorý nebude pre vaše zdravie akokoľvek závadný a tiež akokoľvek problémový.

Pozor na správnu látku s ohľadom na počasie

Aj keď dodržíte všetky vyššie uvedené rady, predsa len sa môže objaviť problém. A to napríklad v súvislosti s počasím. Ak sú vonku silné mrazy, rozhodne neodporúčame oblečenie z rifľoviny.  Je to prirodzene preto, že hrubá látka môže ľahko zamrznúť, tým bude ešte tvrdšia a na vašej pokožke môže spôsobiť výrazné poškriabanie. To navyše nemusíte vplyvom chladu hneď cítiť, zistíte až vo chvíli, keď už bude pomerne silné, hlboké a bolestivé. Preto je dobré v chladnejších dňoch nosiť skôr voľnejšie oblečenie, rovnako ako také, u ktorého toto nehrozí.

Umožnite oblečeniu dýchať

U zimy ešte zostaneme, pretože tu nesmieme zabudnúť na to, že oblečenie by malo mať možnosť tiež dobre dýchať. Zvlášť v chladnejších dňoch môže dochádzať k tomu, že budete vrstviť jednotlivé časti oblečenia. A to povedie k tomu, že sa práve u vašej kože bude objavovať zvýšené množstvo tepla, potu, soli, rovnako ako i vlhkosti. A aj to môže viesť k celkom závažným kožným problémom. Pri výbere správneho kúsku je dobré inšpirovať sa u takzvaného funkčného oblečenia. To je unikátne predovšetkým v tom, že dokáže ponúknuť skvelú priedušnosť, rovnako ako odvod všetkých vyššie spomenutých látok čo najďalej od vášho tela. Mimo to zaistí pre vaše telo aj optimálnu teplotu, vďaka čomu minimalizujete prehrievanie organizmu. Aj to je prirodzene jeden zo zdravotných problémov.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.