Bylinky, ktoré môžete pestovať doma celý rok.
reklama:
reklama:
Jedinou výnimkou sú kôpor, koriander a horčica, ktoré je potrebné zasadiť najprv do pôdy a až neskôr preniesť do vody. U týchto by totiž semienka vo vode nevyklíčili, pretože majú iný typ koreňov.
Návod ako pripraviť rastlinky na pestovanie
- Najprv si kúpte odrezky byliniek a vložte ich do pohára s čistou vodou. Najlepšie je na to použiť nebublinkovú minerálnu vodu, pretože tá je bohatá na minerálne látky.
- Nepoužívajte chlórovanú vodu, pretože chlór by mohol poškodiť tkanivá rastliny.
- Prípadne môžete použiť vodu z vodovodu, ale nechajte ju odstáť cez noc. Vhodná voda na tento účel je aj dažďová voda.
- Ako nádobu môžete použiť sklenené alebo plastové fľaše, džbány alebo poháre. Lepšie sú nepriesvitné, pretože korene by nemali byť príliš vystavené svetlu. K tomuto účelu môžete sklenené nádoby previazať napríklad papierom.
- Tma pomôže zabrániť rastu vodných rias v nádobe a na koreňoch.
- Nádoby ako sú fľaše s úzkym hrdlom sú pre vodné pestovanie byliniek lepšie, lebo udržujú rastlinku vzpriamenú. Hrdlo však nesmie byť uzavreté, aby sa umožnilo voľnému prúdeniu vzduchu a dýchaniu rastlín.
- Keď máte pripravené nádoby, vezmite odrezky byliniek 15 až 20 cm dlhé a zo spodných častí odstráňte listy. Tie by totiž mohli začať vo vode hniť.
- V prípade byliniek ako je rozmarín vymieňajte spočiatku vodu 1x za týždeň. Keď po 2 až 6 týždňoch začnú rásť korienky, nemusíte už vymieňať vodu.
- Aby ste urýchlili rast koreňov, vezmite kôru z vŕby a na noc ju namočte do vlažnej vody. Potom túto vodu použite ako hnojivo na urýchlenie tvorby korienkov. Použiť k tomu môžete aj špeciálne zakoreňovacie hnojivo.
10 byliniek, ktoré môžete pestovať doma vo vode:
No a teraz sa už poďme pozrieť na 10 liečivých byliniek, ktoré si dokážete sami doma vypestovať počas celého roka.
- Rozmarín – Korienky drevitej bylinky rozmarínu potrebujú zvyčajne trochu viac času na svoj rozvoj. V období jari zvyknú rásť rýchlejšie. Držte rastlinku na slnečnom mieste.
- Šalvia – Vezmite odrezky (alebo z kúpenej živej rastlinky v inom ročnom období) a vložte ich do vody. Umiestnite ju na svetlé miesto v dobre vetranej miestnosti, pretože šalvia je náchylná na pleseň.
- Mäta – Táto bylinka obsahuje vysoké množstvo prchavých éterických látok, ktoré vyvolávajú pocit chladu na pokožke či v dutine ústnej pri nezmenenej teplote. Je to bylinka, ktorá sa vo vode pestuje najľahšie.
- Estragón – Vezmite čerstvé odrezky a umiestnite ich do vody na teplé a svetlé miesto. Existuje niekoľko druhov estragónu – napríklad francúzsky na varenie alebo ruský do šalátov.
- Bazalka – Táto bylinka rastie vo vode pomerne dobre a ľahko. Vložte odrezky do vody predtým ako sa rozvinú kvety a umiestnite ich na slnečnom mieste.
- Spearmint – je prírodný hybrid mäty a podobne ako ona sa aj ľahko pestuje vo vode.
- Tymián – Vezmite čerstvé odrezky počas jari alebo skorého leta predtým, než začne kvitnúť, vložte ich do vody a sprejujte časti nad vodou, aby nevyschli. Počas rastu tymián strihávajte, aby ste podporili rast vetvičiek.
- Oregano – vložte čerstvé odrezky oregana do vody a počas rastu odštipujte púčiky.
- Medovka lekárska – kúpte si pár čerstvých odrezkov v lete alebo na jeseň a umiestnite ich do vody na teplé miesto. Po 3 až 4 týždňoch vyrastú korienky. U medovky častejšie vymieňajte vodu, prípadne, ak to počasie dovolí, nechajte ju vonku pred domom alebo na balkóne. Z lístkov si môžete pripraviť čaj.
- Stévia – Stéviu si môžete pridávať do nápojov alebo na osladenie čaju , pričom na rozdiel od cukru nemá takmer žiadne kalórie. Pestujte ju z čerstvých odrezkov na slnečnom a teplom mieste.
reklama:
Najčítanejšie za týždeň
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne: