Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Profesionáli radia: Cesta k čistej domácnosti vedie cez správne metódy a silné čističe.

reklama:
reklama:
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
upratovanie domácnosti www.gettyimages.com

Pred niekoľkými rokmi som zistila, že som svoj domov asi nikdy dôkladne nevyčistila . Bola som v hotelovej izbe, keď prišiel sluha a začal striekať čistiaci roztok na každý povrch … a potom odišiel. Práve keď som si myslela, že zabudol, vrátil sa. Ešte menej ako dve minúty utieral tenkou suchou handričkou všetky povrchy a celé miesto sa následne blyšťalo čistotou. Dosiahnuť tohto výsledku sa mi nikdy nepodarilo.

Profesionáli poradia

Profesionálne čističe majú skvelé účinky, ktoré Vám pomôžu. Následne sme sa opýtali  troch profesionálov, ktorí nás vyškolili o tom, ako vyčistiť každú miestnosť domu oveľa účinnejšie.

Aký je najlepší spôsob, ako vyčistiť Váš dom?

Najväčšou chybou, ktorú ľudia robia, je čistiť miestnosť po miestnosti (toto sa nazýva „čistenie zón“). Je to príliš pomalé! „Môžete buď vyčistiť Vašu kuchyňu v štyroch hodinách, alebo vyčistiť celý svoj dom od zhora až dole za štyri hodiny,“ hovorí Lisa Romero, majiteľka Just Like New Cleaning vo Fort Collins v Colorade. „Veľa ľudí sa chystá sústrediť sa na jednu oblasť – povedzme, že odvádza super prácu, ktorá vyčistí kuchynské pulty, ale nikdy sa nedostanete do sporáku, nieto do ďalšej miestnosti. V skutočnosti je to len o tom utrieť a pokračovať v práci ďalej rýchlo a efektívne. “

Väčšina profesionálov je pre „úlohové upratovanie“: dokončenie jednej práce, ako je oprašovanie v celom dome, než začnete ďalšiu činnosť. „Trochu viac sa nachodíte, ale aspoň si tak aj trochu zacvičíte,“ hovorí Ronald Payne, majiteľ RZJ janitorial Services v Plano, v Texase, „a zistíte, že je to rýchlejšie, pretože máte na mysli, že sa musíte pohybovať.“ Postupujte podľa týchto siedmich krokov a celý Váš dom sa  bude iskriť po štyroch  hodinách. Ak ste začiatočník, za 2,5 hodiny  to máte hotové.

Naša príručka na upratovanie domácnosti

Odporúčaný plán upratovania?  Zhora nadol, zľava doprava. „Vždy začínam v kúpeľni hore  hovorí Romero. „Je to dobré miesto, kde nechať prostriedky.“

Pri  každej úlohe  začnite na najvyššom mieste v miestnosti (ak oprašuje, môžu to byť vysoké police) a presúvajte sa zľava doprava po miestnosti. Týmto spôsobom na nič nezabudnete a neprášite na už vyčistené dolné  police.

Krok 1: Oprášte Vašu domácnosť

Prach v každej izbe, vrátane vrcholov všetkého nábytku, spodku políc a všetkých madiel, rovnako ako u rámov na obrazy a televíznych obrazoviek. „Keď je možné odstrániť prach suchou metódou, urobím to – utieranie prachu mokrou handričkou je o dosť náročnejšie ,“ hovorí Romero. Ak sa chcete zbaviť odtlačkov prstov, navlhčite látku z mikrovlákna teplou vodou.

Tip pre čistenie! Pozrite sa hore. „Ľudia často neoprašujú vrch nábytku a to je presne to miesto, kde sa zhromažďuje najviac prachu a z tade  sa šíri ďalej,“ hovorí Romero.

Krok 2: Vyčistite čalúnený nábytok

Prejdite dom a upravte postele; neupravené vankúše alebo prikrývky. Ak je to potrebné, povrchy nábytku vysajte za použitia vysávača.

Krok 3: Vyčistite zrkadlá a sklo

Utrite zrkadlá a okná po celom dome.

Tip pre čistenie! Použitím jednej  vlhkej  a jednej  suchej  handričky z mikrovlákna nezanecháte žiadne pruhy.

Krok 4: Vyčistite plochy

Vyčistite všetky plochy a rohy po celom dome, dezinfikujte ich podľa potreby.

Tip pre čistenie! Uistite sa, že utierate  všetky miesta, ktorých sa dotýkate prstami, ako sú kľučky na dverách, spínače osvetlenia, diaľkové ovládanie od televízora a telefóny. „To sú miesta, na ktoré ľudia zabúdajú, a tak sú rodiskom baktérií,“ hovorí Payne.

Krok 5: Vyčistite kuchyňu a kúpeľňu

Prejdite a vyčistite striekacou pištoľou vaňu, umývadlá a toalety. Čistiaci prostriedok nechajte chvíľku pôsobiť a potom povrchy utrite. Rovnako postupujte v kuchyni, ale nezabúdajte aj na vnútorné priestory mikrovlnnej rúry, dvier a skriniek od spotrebiča.

Krok 6: Vyčistite podlahy

Pozametajte, potom vyčistite podlahu kúpeľne a kuchyne, a ostatné podlahy, ktoré to potrebujú.

Tip pre čistenie! „Vždy čistite podlahy v kúpeľni mikrovláknovými látkami a čistiacimi prostriedkami,“ hovorí Romero. „Tak sa uistite, že každý kút, aj za toaletou je na 100% vydezinfikovaný.“

Krok 7: Vysajte dom

„Začínam vysávať od jednotlivých izieb, potom postupujem po schodoch, cez obývaciu izbu a von z domu,“ hovorí Romero.

Dúfame, že Vám tieto tipy a triky pomôžu pri čistení domu, a uľahčia Vám tak život. Veľa šťastia s upratovaním!

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.