Zbavte sa navždy vošiek
Vošky sú jedným z najčastejších a zároveň dosť ťažko odstrániteľných záhradných škodcov
Zakročiť proti nim musíte hneď, akonáhle sa objavia a zvládnete to aj bez chémie
Dokážu na izbových aj záhradných rastlinách počas krátkej doby napáchať veľké škody. Z rastlín sajú šťavu, čím ich pripravujú o dôležité živiny a oslabujú ich. Ich prítomnosť spoznáte pomerne jednoducho: napadnutým rastlinám sa začnú krútiť listy. Keď ich roztvoríte, uvidíte malé drobné čierne či zelené chrobáčiky schovávajúce sa v zhlukoch na spodnej strane listov alebo na stonke.
Na prvom mieste prevencia
Ak venujete čas preventívnym opatrením, zrejme si v priebehu leta ušetríte plno práce. Začať by ste však mali už na jeseň a v predjarí a to tým, že zrýľujete pôdu, čím zničíte prezimujúce larvy a kukly. Rovnako tak by ste mali likvidovať opadané lístie zasiahnuté voškami, čo platí v priebehu celého roka.
Dôležité je tiež dbať na výživu rastlín. Zdravé rastliny ich tak nelákajú..Ak sa napriek tomu objavia a začnú ničiť, zakročte okamžite a rázne.
Kôpor a cesnak im nevonia
Pokiaľ objavíte rastlinu napadnutú voškami, a môžete ju alebo jej časti zlikvidovať tak to urobte. Rozhodne ju nehádžte na kompost, ale spáľte, pretože aj tak sa vošky môžu šíriť na ďalšie rastliny. V rámci ochrany vám pomôžu tiež kvety a bylinky. Vošky odrádzajú aromatické druhy, ako sú afrikán, tymian, bazalka, saturejka či mäta..
Ako prirodzené lapače vošiek pôsobia tiež kapucínky a hlúboviny pomerne dobre ochraňuje kôpor. Medzi ruže, ktoré vošky napádajú dosť často, môžete zasadiť pár paličiek cesnaku. Údajne ich odpudzuje tiež levanduľa vysadená na okraj záhonov. Táto kvetinka výraznej farby aj vône sa uplatní aj v kuchyni.
Nie je vždy nutná chémia
Ak sa vošky predsa len na rastlinách, kríkoch či stromoch zabývali, môžete využiť rôzne postreky. V obchodoch sú samozrejme k dostaniu chemické, sú účinné, ale zasiahnu aj plody, navyše nie sú práve bezpečné pre deti a zvieratá. V regáloch vybraných predajní nájdete aj bio postreky, ktoré sú podstatne šetrnejšie.
Účinný postrek proti voškám si však ľahko vyrobíte sami doma. Asi 150 gramov tabaku alebo ohorky cigariet (bez filtra) povarte v troch litroch vody asi hodinu. Tmavo hnedú, silne zapáchajúcu tekutinu preceďte a po vychladnutí ju prelejte do postrekovača. Tento výluh môžete prípadne zriediť vodou. Dôležité je vedieť, že sa ošetrujú iba miesta napadnuté voškami, hlavne listy a stonky. Do dvoch dní vraj škodcovia zmiznú.
Pomôžu vám tiež nálevy, kedy bylinu necháte aspoň týždeň lúhovať vo vedierku vody, ideálne postavenom na slniečku. Vyskúšať môžete napríklad žihľavy, palinu, vratič, kostihoj, papradie alebo aj rozdrvený cesnak. Na priamu likvidáciu vošiek zaberá roztok mydla, prípravok na umývanie riadu alebo oleja. Nezabudnite však po takomto postreku rastliny dôkladne osprchovať čistou vodou, najmä ak sa na nich už tvoria plody.