Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zbavte sa slimákov na záhrade

reklama:
reklama:
9. mája 2016 Rady a tipy Post_dining room interior luxurious room interior architecture design with brilliant contemporary white themes color panels plus chic gold plated pendant track lights on rustic hardwood table white.jpg od
18ixj2ylnawewjpg.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com

V tomto článku poradíme, ako sa zbavíme slimákov v záhrade.

Možno to sami máte dennodenne pred očami. Ohryzený šalát, paradajky, vňate s mrkvou, cukety, reďkovky, zničené jahody aj okrasné kvety … Jeden slimák dokáže behom jednej noci zožrať potravu zodpovedajúcu asi štvrtine jeho telesnej hmotnosti.

Asi každý už počul rôzne zaručené a 100% fungujúce metódy. No niektoré okrem toho, že zabíjajú slimáky, majú aj negatívny vplyv na pôdu, alebo ostatné živočíchy, ktorí záhradu obývajú. Ktorá z metód je teda bezpečná a skutočne funguje?

Dôležitá je prevencia

Plzáci španielski v našich podmienkach väčšinou neprežijú zimu a na jar sú mladí jedinci veľmi zraniteľní. Túto dobu je potrebné využiť, pretože všetky zásahy proti nim sú účinné. Všetci slimáci milujú vlhkosť, teplo a tmu – preto sa s nimi najčastejšie stretávame po daždi alebo v noci. Preto je treba sa pokúšať na záhrade vytvoriť také prostredie, ktoré im nevyhovuje. Je dobré zalievať rastliny až priamo pri koreňoch a nezvlhčovat zbytočne okolie. Kompost je treba umiestniť čo najďalej od záhonov a predtým, než ho použijete, ho radšej preosejte a skontrolujte. Slimáci majú radi najrôznejšie úkryty, preto je treba zo záhrady odstrániť najrôznejšie dosky,  kamene, nádoby, kôpky trávy a  zlikvidovať vlhké skrýše. Trávu pravidelne koste. Na slimáky však môžete aj vyzrieť tým, že práve tieto lákavé miesta využijete a urobíte z nich prirodzené lapače, ktoré je však nutné kontrolovať. Slimákmi láka aj mulč, preto ho nechajte pred použitím mierne preschnúť.

Slug3.jpg
Foto: www.imgur.com

Zbierajte ich

Najjednoduchším a tiež najefektívnejším spôsobom, ako redukovať počty slizniakov je ich ručný zber. Ideálne je vypraviť sa na zber po daždi, alebo v nočných hodinách, kedy slimáci vyliezajú zo svojich úkrytov a chystajú sa na vašu úrodu. Živé ulitníky zbierajte do vedierok a potom ich odneste niekam veľmi ďaleko, kde budete mať istotu, že sa nevrátia .Rozhodne ich nesypte za plot, tu by ste mali 100% istotu, že ich máte druhý deň na záhrade znova. Ručný zber je síce pracný – v plnej sezóne treba slimákov zbierať aj dvakrát denne – ale nič vás to nestojí. Bohužiaľ sú známe prípady, kedy bolo na záhrade za jeden večer nazbieraných niekoľko kíl týchto škodcov a záhrade to nepomohlo, druhý deň tam boli ďalší slimáci, v podobnom počte. V takom prípade treba vyraziť do boja so silnejšími zbraňami.

Beer slug trap.jpg
Foto: www.imgur.com

Pre silnejšie povahy 

Niektorí ľudia majú odskúšaný celkom účinný spôsob, ako sa zbaviť slimákov. Akonáhle ich máte nazbierané do nádoby, zalejte ich vriacou vodou, čím ich rýchlo usmrtíte a dáte základ pre prípravu odvaru z mŕtvych slimákov. Slimákov nechajte vo vode niekoľko dní kvasiť a vznikne vám naozaj odpudivý odvar, ktorý však nebude odpudivý len pre vás na pohľad, ale predovšetkým pre slimákov. Ak týmto odvarom polejete kraje záhonov, alebo kompost, malo by ich to odradiť od návštevy.

Solenie je účinné, ale …

Mnoho ľudí stále praktizuje metódu solenie slimákov. Je síce účinná a slimáky zabije, ale má niekoľko podstatných nevýhod. Nielenže je tento spôsob pomerne pracný, pretože musíte posoliť vždy konkrétneho slimáka, je tiež drastický. Posolený slimák umiera veľmi pomaly a bolestivo, jeho telo sa po kontakte so soľou začne rozpadať. Solenie nie je dobré používať na záhrade – málokedy sa vám totiž podarí posoliť len konkrétneho slimáka a docielite len to, že si presolíte pôdu. Soľ je dosť účinný herbicíd a tak by sa vám mohlo stať, že by ste okrem slimákov vyhubili aj všetku vegetáciu.

Pivo aj granule

Na slimáky môžete nastražiť niekoľko dômyselných pascí. Vytvoríte ju z nádoby naplnenej vodou a nejakou neodolateľne lákavou návnadou. Slimáci na pripravenú pascu prídu až z veľkej diaľky. Vlezú do zapustenej nádoby a tam sa utopia. Za výhodu takýchto pascí je považovaná ich účinnosť, ale na veľkú záhradu je potrebné ich pripraviť  niekoľko, nie jednu. Pasce je treba každý deň kontrolovať a vyprázdňovať. Osvedčené sú napríklad konzervy so zvyškami psieho alebo mačacieho žrádla aj napučané psie granule. Za jedno z najväčších lákadiel je však považované pivo. Slimáci na pivné nástrahy usporadúvajú doslova nájazdy. Ale je potreba dať piva do nádoby dostatok, aby sa v ňom ulitníky utopili. Skvelým riešením sú napríklad PET fľaše, do ktorých z bočnej strany vystrihnete ovál a vo vodorovnej polohe ich umiestnite do záhona a napustíte z polovice pivom. Kto by nemal to srdce nalievať slimákom pivo, môže vyskúšať roztok vody a kvasníc.

Small slug overlooking lettuce.jpg
Foto: www.imgur.com

Hydina

Ďalšou možnosťou, ako sa efektívne zbaviť ulitníkov na záhrade, je predhodiť ich hydine. Nie všetká hydina ich však žerie. Niektorí záhradníci si pochvaľujú aj husi a sliepky, iní zase tvrdia, že tieto operence slimáci vôbec nezaujímajú. Ak teda chcete ísť na istotu, kúpte si kačice nazývané „Indický bežec“, pre ktoré sú slimáci naozajstnou lahôdkou. Slimáky majú radi aj čínske kačice. Ulitníky majú tiež veľa prirodzených nepriateľov, ktorých je teda dobré na záhrade privítať a nevyháňať. Pochutnajú si na nich holuby, užovky, ropuchy, piskory, ježkovia aj jašterice. Ďalším milovníkom slimákov je krtko, ale toho si do záhrady určite pozývať nebudete. Ešte jeden tvor zo živočíšnej ríše nám môže proti nim pomôcť a to hlísty (Phasmarhabditis hermafrodita), ktorá je prirodzeným parazitom ulitníkov. Zoženiete ju v obchode vo forme tekutého prípravku Nemaslug, ktorý nalejete do záhonov. Mikroskopické, asi 1 mm veľké hlísty sa už o všetko potrebné postarajú.

S chémiou na slimáky opatrne

Ak nič nepomáha, môžete vyskúšať chemické prostriedky, ktoré kúpite v špecializovaných obchodoch. Vždy je však treba dávať pozor, aby chémia neuškodila okrem slimákov aj pôde. Užívaním chemických prostriedkov by ste mohli ohroziť zdravotnú nezávadnosť vlastnej záhrady. Veľmi dobré výsledky v boji proti slimákom majú granule s názvom Ferramol. Ide o modrej granule na báze fosforečnanu železitého. Ten sa bežne vyskytuje aj v prírode a tak nie je nebezpečný pre domáce zvieratá, ale slimákov dokonale hubí.

Na mladé slimáky pôsobí ako nervový jed tiež kofeín, preto je možné okolo záhonov vysypať kávovú usadeninu, rozliať instantnú kávu alebo kofeínový nápoj. Možný je aj postrek.

Vytvorte im bariéry

Záhony je možné pred slimákmi chrániť tiež mechanicky – vytvorením bariér, ktoré sú pre nich len ťažko prekonateľné. Slimáci potrebujú pre svoj pohyb vlhko, rozhodne im cestu znepríjemníte takou prekážkou, ako je zátarasa zo suchých dosiek, plecha alebo pletivo. Ideálne je, ak má zátarasa okraj zahnutý smerom von, ktorý nedokážu prekonať. Ďalšou možnosťou je rozsypať okolo záhonov suché materiály, ako je slama, piliny či vaječné škrupiny. Hovorí sa, že často pomáhajú aj rôzne aromatické rastliny, ktoré nemajú v láske a odpudzujú ich. Ide o tymián, levanduľu, kôpor, cesnak, žeruchu, šalviu, palinu aj hortenziu. Ale sú prípady, keď slimáci usporiadali nájazd aj na tieto neobľúbené druhy. Za skúšku nič nedáte.

Ďalšie rady

Známe sú napríklad metódy sypania vápna, polievanie čpavkom, sypanie sadzí, rozsypávanie psích chlpov aj kŕmenie slimákov vločkami.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.